Indická káva je výnimočne obľúbená vďaka plnému telu a malej kyslosti, čo vynikne predovšetkým pri príprave espressa. Kávovníky sa v Indii pestujú zatienené, väčšinou spolu s inými plodinami, ako je zázvor, pomaranče, vanilka, čierne korenie, orechy, kardamon, banány, mango, východoindický chlebovník.
Káva INDIA
O siedmych ukradnutých zrnkách
Káva a kávovník boli dlho strážené na arabskom polostrove. Vynesenie semien zelenej kávy z Arábie sa vtedy považovalo za trestný čin, ktorý sa trestal popravou.
Podľa legendy pestovanie kávy v Indii začal moslimský svätec SUFI BABA BÚDÁN, ktorý ukradol 7 kávových bobúľ z arabskej Mekky a ukryl si ich vo svojej dlhej bielej brade.
Baba Búdán vkročil do Mekky v roku 1670. Mekka ako posvätné mesto islamu ho očarila najmä kaviarňami a čiernym nápojom, ktorý v nich ľudia popíjali z malých šáločiek. Zistil, že okrem krásnej vône, dodáva tento zázračný nápoj telu energiu počas dlhých modlitieb.
Po príchode domov Baba rastlinky zasadil do kopcov Chandragiri v Karnátake a kávovníku sa v teplom a vlhkom podnebí Indie výborne darilo a stále darí. Holanďania, ktorí v 17. storočí okupovali veľkú časť Indie, pomohli rozšíriť pestovanie kávy po celej krajine, ale až s príchodom Britov v polovici 19. storočia naplno prekvitalo komerčné pestovanie kávy.
Pestovanie indickej kávy
Vyše 70% produkcie indickej kávy sa pestuje na malých farmách s rozlohou do 10 hektárov. Prevažná väčšina sa stále pestuje v tradičných pestovateľských regiónoch v južných štátoch Karnataka, Kerala a Tamil Nadu, čo predstavuje približne 90 % produkcie krajiny. Zvyšok sa pestuje v nedávno rozvinutých oblastiach Andra Pradesh a Orissa vo východnom Ghats a severovýchodných štátoch „Sedem sestier“ Assam, Manipur, Meghalaya, Mizoram, Tripura, Nagaland a Arunachal Pradesh.
Indická káva sa zvyčajne pestuje pod dvojvrstvovým tieňovým baldachýnom vždyzelených strukovín, ktoré sú často pestované s korením a ovocnými plodinami vrátane kardamónu, vanilky, pomarančovníkov a banánovníkov. Väčšina fariem pestujúcich Arabiku leží v nadmorskej výške 700 až 1200 metrov nad morom. Kávy môžu byť spracované buď prírodnými alebo premývanými metódami, ktoré sú lokálne známe ako „čerešňové“ a „pergamenové“. Káva sa zvyčajne suší na terasách, stoloch alebo na niektorých väčších pozemkoch v mechanických sušičkách.
Medzi hlavné pestované odrody patria 30% Arabica: Catimor, Kent, S795, Caturra, Cauvery a SL9.
Monzúnová káva z Indie
Monzúnová káva vznikla vlastne náhodne. Vznikla v dôsledku prepravy kávy z Indie do Európy. Spojenie medzi Európou a Indiou prekonávali plachetnice, ktoré ešte museli plávať okolo Afriky (okolo Mysu dobrej nádeje). Prepravovaná káva bola často vystavovaná veľkej vlhkosti a prudkým vetrom a vďaka dreveným trupom lodí tu vznikali veľmi špecifické klimatické podmienky – častá zmena teploty počas plavby. Nakoľko plavba trvala podľa počasia aj niekoľko mesiacov, tieto extrémne podmienky mali na kávu určitý vplyv. Kávové zrná starli, boli odfarbené a napučané. Menej acidity, väčšie telo, celkovo komplexné a akoby „kávovejšie“. Monzúnová káva sa stala veľmi vyhľadávanou v celej Európe.
Keď sa doprava zlepšila a zrná menej trpeli živlami na ceste, európski kávičkári si všimli, že káva stráca charakter a výraznú chuť. Preto bol navrhnutý jedinečný proces, ktorý mal replikovať podmienky, ktoré vytvorili túto špecifickú kávu. Metóda „Monsoon Malabar“ je proces jedinečný pre Indiu, kedy sa zelená káva suší na Slnku a skladuje sa v otvorených skladoch v meste Mangalore na pobreží Malabar, ktoré umožňujú vlhkému tropickému vzduchu z monzúnových vetrov prúdiť cez skladovaciu oblasť. V priebehu 2 až 3 mesiacov zrnká absorbujú vlhkosť, strácajú určitý stupeň svojej prirodzenej kyslosti a napučievajú na dvojnásobok svojej pôvodnej veľkosti, čím sa stávajú krehkými a bledými. Káva musí byť veľmi starostlivo kontrolovaná, aby nepodľahla plesni. Proces začína začiatkom monzúnového obdobia – jún/júl a končí do konca októbra. Výsledkom je zemitá, štipľavá šálka s nízkou aciditou.
7 dôvodov, prečo vyskúšať kávu z Indie
- 6. najväčší producent kávy na svete,
- 4,5 % podiel na svetovom trhu,
- 250 tis. pestovateľov kávovníka, z čoho je väčšina drobných roľníkov. Približne 80% produkcie sa exportuje.
- Kávovníky sa pestujú zatienené – pod baldachýnom hustého prírodného tieňa – zvyčajne pestované spolu s inými plodinami, ako sú čierne korenie, kardamon, zázvor, orechy, pomaranče, vanilka, banány, mango…
- Vďaka odrodám, ktoré sú hybridmi Canephory a Arabicy, sú kávy zemité, korenisté a čokoládové bez štipky acidity.
- Jej robusta a arabica sú výnimočne obľúbené vďaka ich plnému telu a malej kyslosti, čo vynikne predovšetkým pri príprave espressa.
- Monzúnová káva – typická je miestna metóda spracovania kávy – monzúnovanie. Monzúnové vetry sa preháňajú ponad nepremyté kopy kávy a sfarbujú ich zrná dozlatista. Chuť má jemnú, zamatovú.
Akú máme Indiu v Čiernom Petrovi?
V Čiernom Petrovi má káva z Indie popredné miesto. Je veľmi vyhľadávaná našimi zákazníkmi. Dovážame ju z Južnej Indie (časť Mysore), kde sa pestuje už od 17. storočia. Vyberáme pre vás 100 percentné odrody arabiky, ktoré sa pestujú v nadmorskej výške 1000 m.n.m. Pre tento región sú typické orientálne chute. Táto káva má silné telo s jemnou kyslosťou a chuťou ovocia a opekaných mandlí. Príjemná dochuť vie očariť náznakom čokolády a cereálií.
V období zberu sa kávovníkové čerešne spracúvajú polosuchou metódou.