Zamilovať si kávu nie je vôbec ťažké. Jej chuť a povzbudivé účinky robia život krajším.
Čím to ale je, že na nás káva pôsobí tak blahodarne? Prečo sa po káve cítime byť svieži a nabití energiou? Naozaj je kofeín klamár?
Oklame náš mozog
Môže za to “klamár” KOFEÍN. Únavu totiž cítime vtedy, keď o tom látka ADENOZÍN presvedčí receptory v našom mozgu. Presvedčí ich, že naše telo potrebuje oddych. Kofeín funguje veľmi podobne, ale s opačným výsledkom. Prilepí sa na receptory a zabráni ostatným molekulám adenozínu, aby sa k receptoru dostali. Kofeín takto nášmu mozgu zatají, že sme unavení a my sa tak necítime po káve vyčerpane. Užitím kofeínu sa prirodzená únava iba odloží na neskoršiu dobu.
Oklame naše telo
Kofeín ovplyvňuje aj naše telo. Stimuluje produkciu ADRENALÍNU. Sprievodným javom je zrýchlený dych, búšiace srdce, zrýchlený krvný obeh – telo sa inštinktívne pripravuje na reakciu typu útok alebo útek.
Uvoľňovanie adrenalínu napomáha mobilizovať organizmus pri extrémnej fyzickej záťaži. Viaceré výskumy dokazujú, že športovci po konzumácií kávy vykazujú lepšie výkony a dokážu dlhšie vydržať nadmernú fyzickú záťaž. O kofeíne sa dlho polemizuje ako o možnom dopingovom prostriedku. V súčasnosti už nie je pre športovcov zakázaný a je radený medzi povolené látky.
Ak však máte ťažkosti so srdcom, buďte opatrní s kofeínom. Pomerne častým prejavom je aj srdcová arytmia.
Oklame našu náladu
Po vypití kávy dochádza v krátkom čase k nárastu produkcie DOPAMÍNU. Následkom čoho sa cítime pri pití kávy spokojnejší a šťastnejší. Dopamín je neurotransmiter, ktorého hlavnou úlohou je posilňovať neurónové spojenia. Poznáme ho aj pod pojmom hormón šťastia.
Kofeín pomôže zlepšiť náladu natoľko, že v skupine ľudí, ktorá mu holduje, je až o 45 percent nižšie riziko samovrážd. Vďaka pravidelnému pitiu kávy sa znižuje riziko depresie.
S nadsádzkou môžeme povedať, že podobné účinky má aj kokaín. Avšak tejto vysoko-návykovej droge sa prosím radšej vyhnite a siahnite skôr po dovolenej dávke šťastia.
Zlepšuje našu pamäť
Podľa mnohých štúdií, ľudia, ktorí pijú kávu pravidelne, si vedia zážitky či spomienky vybaviť jednoduchšie. Pamäť funguje lepšie až 24 hodín po prijatí kofeínu. Pri optimálnej dávke kofeínu sú pozitívne ovplyvnené naše kognitívne funkcie – pamäť, pozornosť a koncentrácia.
Zrýchľuje metabolizmus
Kofeín dokáže zrýchliť metabolizmus o 3 až 20%. Je schopný podporovať spaľovanie voľných mastných kyselín, z ktorých sa uvoľňuje ďalšia energia potrebná k športovému výkonu.
Kofeín tiež zvyšuje termogenzéu. Termogenéza je proces, pri ktorom telo produkuje teplo z energie. Zvýšená termogenéza môže pomôcť zvýšiť celkový energetický výdaj a tým podporiť aj chudnutie.
Káva obsahuje aj veľké množstvo antioxidantov a tiež môže pomôcť kontrolovať hlad. Šálkou kávy si zvýšime aj hladinu dopamínu v mozgu, čo môže zlepšiť náladu a zvýšiť pocit sýtosti.
Káva tak má priamy vplyv dokonca aj na spaľovanie tuku.
Ochráni pred Parkinsonom, Alzheimerom a demenciou
Ľudia, ktorí pijú kávu pravidelne, môžu znížiť riziko až o 50-60% vzniku Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby. A platí to len o tých, ktorí pijú kávu s kofeínom.
Hlavne s mierou
Mnohé štúdie ukázali pozitívne zdravotné účinky kávy. Kofeín stimuluje centrálny nervový systém, podporuje metabolizmus, zrýchľuje prácu svalov, znižuje riziko cukrovky typu 2, riziko viacerých typov rakovín…
Netreba však opomenúť, že ak to s dávkou kofeínu preženieme, môžu sa dostaviť aj negatívne účinky.
- nespavosť,
- zvýšený krvný tlak,
- bolesť hlavy (ako abstinenčný príznak),
- búšenie srdca,
- podráždenie a nervozita,
- nadmerné močenie,
- hnačka,
- pálenie záhy,
- zvýšené potenie.
Aby sme sa vyvarovali negatívnym účinkom, tu použijem klišé. Všetkého hlavne s mierou, a teda po stránke kofeínu by sme nemali prekročiť množstvo 400 miligramov denne. No a hlavne pite kvalitnú kávu, s čím vám radi pomôžeme aj my v našom eshope.