Viete, aká otázka patrí medzi najčastejšie otázky, ktoré sa nás zákazníci pýtajú?
A ktorú z vašich káv by ste nám odporučili?
Aby sme Vám mohli adekvátne zodpovedať otázku, potrebujeme Vás trošku poznať.
- Aký druh kávy pijete? Espresso, ristretto, cappuccino či lungo?
- Máte radi aj kávy s kyslejšou dochuťou alebo práve preferujete horkosť pripomínajúcu kakao, čokoládu či obilniny a tabak.
- Aké účinky má na vás kofeín? A pijete kávu práve kvôli tomu, aby ste viac nepociťovali únavu?
V prípade, že vy alebo vaši zamestnanci preferujete mliekové kávy ako napr. cappuccino, aj typ kávy zohráva svoju podstatnú úlohu. Vtedy by ste si mali zvoliť napr. naše Eso v rukáve, ktoré spraví Vaše cappuccino nezabudnuteľné.
Prečo sú kávy kyslé?
ACIDITA (kyslosť) KÁVY – ako jej vlastnosť vyplýva zo samotnej podstaty kávy. Kávové zrno je ako taká čerešňová kôstka ukryté vo svojej šupke a je to vlastne ovocie. A aj preto existuje prirodzená kyslosť kávy. Aj sladké obľúbené ovocie je do istej miery kyslé – jahody, pomaranč…
Acidita kávy závisí
- Od druhu a odrody. To či je to čistá arabica alebo robusta zásadne ovplyvňuje aciditu kávy. Zatiaľ čo arabica je považovaná za druh kávových zŕn s vyššou aciditou, ktorú dopĺňa sladká chuť, robusta má jemnú až nulovú aciditu kávy a horkú zemitú chuť.
- Klimatických podmienok a nadmorskej výšky. Nadmorská výška má priamy vplyv na veľkosť, tvar či chuť kávy. Arabica uprednostňuje vyššie nadmorské výšky – približne od 1 800 do 6 300 m n. m. a má radšej chladnejšie podnebie. Naopak robusta uprednostňuje nižšie nadmorské výšky približne 600 až 2400 m n. m. s teplejším podnebím. Všeobecne však platí: Káva vypestovaná vo vyššej nadmorskej výške bude mať lepšiu chuť, lebo kávové zrná sú tie najodolnejšie (nadmorská výška 4500 a viac). Kávy, ktoré sú pestované vo vyššej nadmorskej výške (1100 m n. m. a vyššie), majú mierne slabšie telo, chuťovo sú ale čistejšie a ovocnejšie. Kávy pestované v nižších nadmorských výškach (1000 m n. m. a nižšie) majú silnejšie telo a menšiu aciditu. Chuťovo prevláda čokoláda, oriešky a rôzne koreniny.
- Pôvodu kávy. To, kde bola káva dopestovaná, ovplyvňuje kyslosť kávy do veľkej miery.- napr. v Kolumbii nájdete citrusové tóny, a to vďaka kyseline citrónovej a v kenských kávach zas kyselina jablčná.
- Spracovania. Z kávovníka sa po dozretí zbierajú sladké voňavé bobule. Tie sa musia spracovať, aby zostali len čisté kávové zrnká (kôstky).
Pri mokrom spracovaní vynikne kyslosť, pri suchom spracovaní sa zvyšuje sladkosť bobúľ. - Praženia. Počas praženia sa z kávy odparuje vlhkosť a cukry začínajú karamelizovať – práve to je dôvodom, prečo káva hnedne. Čím je praženie svetlejšie, tým viac prirodzených chutí kávy sa dostane do šálky. Pri svetlejšom pražení má káva slabšie telo a na povrch sa dostávajú ovocné tóny. Pri tmavšom pražení má silnejšie telo a prevládajú skôr čokoládové a orechové tóny.
Nemýľme si však prirodzenú kyslosť kávy s nežiadúcou kyslosťou! Tá vzniká pri nesprávnom pražení, kedy sa zrnká pražia vo veľkých dávkach, pri vysokej teplote alebo rýchlo.
Ktorú kávu si mám vybrať?
Medzi kávy s nízkou aciditou patria INDIA, GUATEMALA, BRAZÍLIA, EL SALVADOR, KUBA či ESO V RUKÁVE.
A práve naopak kávy s jemnou či strednou aciditou a doznievajúcou chuťou po ovocí sú KEŇA, RWANDA či KOSTARIKA, KOLUMBIA.
Bližšie informácie nájdete na zadnej strane krabičky alebo aj v sekcii produkty.
ESO V RUKÁVE
Pijete kávu, pretože vám chutí alebo je to už pre vás nevyhnutnosť? V poobedných hodinách už zásadne kávu nepijete, lebo by ste mali problém večer zaspať alebo naopak – ste už na účinky kávy rezistentný. Aj množstvo kofeínu môže byť pre niekoho určujúci faktor, akú kávu zvoliť.
Robusta rastie v nižších nadmorských výškach a potrebuje kofeínu oveľa viac oproti arabike, ktorá rastie vo vyšších nadmorských výškach. Preto môžu zrnká robusty obsahovať až dvakrát viac kofeínu ako zrnká arabiky.
Pre tých kávoholikov, ktorí preferujú kávy s vyšším obsahom kofeínu, máme práve vytvorenú nami vytvorenú zmes arabiky a robusty Eso v rukáve.
Kávy Čierny Peter
Chuť a vôňu kávy ovplyvňujú faktory ako podnebie, pôda, nadmorská výška, zber, spôsob spracovania a praženia, čerstvosť praženia, ale aj barista svojím spôsobom prípravy.
Zrná kávy starostlivo vyberáme z rôznych kútov sveta a ich kvalitu osobne preverujeme u lokálnych farmárov. Následne zabezpečujeme dovoz zelenej kávy na Slovensko. Čerstvo nazberanú zelenú kávu, tradičným remeselným spôsobom upražíme. Potom ju balíme do vákuových obalov a prinášame k našim zákazníkom.
To, akú kávu si zvolíte, necháme na Vás. Môžete začať najobľúbenejšími kávami Čierneho Petra, či už to bude Eso v rukáve alebo Brazília, India, Salvador, ktoré majú nízku aciditu a chuť orieškov, čokolády a korenín. Prípadne vám môže pomôcť náš kávový sprievodca, kde kávičky postupne predstavujeme.
- INDIA
- EL SALVADOR
- BRAZÍLIA
Pretože firmu tvorí vždy viacero osobností a každá z nich môže preferovať niečo iné, aj otázka vhodnej kávy do firmy je náročnejšia.
Radi vám a vašim zamestnancom prídeme urobiť ochutnávku káv, na základe ktorej budete vedieť, aký typ kávy zvoliť do vašej firmy. Okrem toho zabezpečujeme pre firmy aj prenájom kávovaru a servis.